Riasa v akváriu ?
Pridané 27.2.2023 16:25:03 Počet zobrazení 2157
Kde je voda, svetlo a živiny, tam sa objavujú viaceré živé organizmy . Nie vždy je zvolený pomer ideálny a môžu nastať problémy s rastom rastlín alebo inváziou rias, nálevníkov, baktérií a iných mikroorganizmov.
Veľmi dobrým pomocníkom možu byť aj určité druhy rýb, kreviet alebo slimákov, ako napríklad: Caridina Japonica, Crossocheilus siamensis ,Garra flavatra , Neritina a ďalšie.
Riasa značí zlú rovnováhu v akváriu me
dzi svetlom + prúdením vody
+ osádkov rýb+ odbúravaním nadbytočných látok ..
Najúčinnejší bojovníci pri riase sú zdravé rastliny !
Pri výskyte nežiaducich rias je prvým krokom zistenie, o aké riasy sa jedná:
-zelené riasy
-sinice
-ruduchy
-rozsivky (hnedé riasy)
-zákaly
1.Zelené riasy:
Táto skupina patrí medzi najproblémovejšie, ale dokonca aj zámerne pestované druhy rias, ako tzv. riasogule (Cladophora aegarophila) .Do nádrží sa dostávajú hlavne pomocou mikroskopických spórov zanesených na rastlinách a s rybami. Sú vzhľadovo veľmi rôznorodé, od planktónnych jednobunkových rias, cez dlhé vláknité riasy až po veľmi zložité, ktoré sú veľmi podobné rastlinám. Zelené riasy majú zo všetkých ostatných rias k rastlinám najbližšie, a tak ich výskyt signalizuje dobré svetelné podmienky pre rast akváriových rastlín. Vyskytujú sa iba v dobre osvetlených nádržiach. Rastú na dekorácii, sklách a rastlinách, ku ktorým niektoré silne prirastajú a nedajú sa mechanicky odstrániť. Ich potlačenie za pomoci rastlín je zdĺhavé a nie vždy účinné, ale je to najcitlivejší a dlhodobo najlepší prostriedok. Väčšine druhov vyhovujú nádrže s nedostatkom živín a intenzívnejším osvetlením. Sú dôležitou súčasťou potravy pre riasožravé ryby, ako sú živorodky. Prispievajú k odbúravaniu odpadových látok aj k okysličovaniu nádrže. S touto skupinou sa v akváriách stretávame najčastejšie.
*Zelená prachovitá riasa
Táto riasa ako jedna z prvých osídľuje steny akvárií a staré osvetlené listy. Rastliny priamo neohrozuje, ale slúži ako podklad pre iné druhy zelených rias a taktiež znižuje estetickú hodnotu akvária. Z predného skla ide s trochou sily odstrániť hubkou alebo škrabkou, ale skutočným problémom je na starých listoch, napr. na druhoch rodu Anubias a Echinodorus či listoch nových na pomaly rastúcich rastlinách. Pomôže zatienenie, ale oveľa lepšie je podporiť rast rastlín.
*Krátka zelená vlásočnicova riasa
Dokáže vytvárať príjemne vyzerajúce sviežo zelené koberčeky. Je veľmi vítaným spestrením jedálnička živorodiek. Často sa na nej pasú rôzne druhy krevetiek – vyberajú z nej detrit. Vytvára na povrchu listov a na predmetoch v akváriu jemné a veľmi krátke trávniky. Býva neškodná a naopak sa stáva vhodným doplnkom stravy živorodiek, ulitníkov a krevetiek. Pri väčšej invázii nepekne zarastá aj tie najjemnejšie listy rastlín. Okrem podpory rastu oxidom uhličitým a živinami tu majú svoje miesto aj riasožrúti – obzvlášť živorodky a krevetky.
*Vláknitá, chumáčová zelená riasa
Jedná sa o pomerne neškodné riasy, väčšinou prichytené na dekorácií a ulitách slimákov. Vyrastajú z jedného miesta. Tieto riasy sú podobné pestovanej riasokouli. Dokonca pri určitej starostlivosti pri odstránení od substrátu a ponechaní v blízkosti filtra začne podobné gule, vytvárať.
*Dlhá vláknitá zelená riasa
Dlhšie druhy rias, ako je žabí vlas, môžeme namotávať na špajdlu a mechanicky odstraňovať. Pomáha zníženie intenzity osvetlenia, napr. plávajúcimi rastlinami či rýchlo rastúcimi rastlinami. Značí, že v nádrži je nízky či kolísavý obsah voľného oxidu uhličitého a často aj makroživín, ich pridaním veľmi podporíte rastiny. Ďalej sa dá bojovať s pomocou peroxidu vodíka. V akváriách sa vyskytuje množstvo druhov týchto rias. Jedným z veľmi častých sú rôzne druhy rodu Cladophora, ktoré sú v prírode v prekysličených tečúcich vodách, kde pevne prirastajú na kamene. Vlákna sú drsné a bohato vetvené. Ďalej kratšie riasy toho istého rodu- Pithophora, ktorý zarastá skôr neudržiavané, slabšie osvetlené nádrže s tvrdšou vodou.
V nádržiach s nízkym obsahom makroživín sa môžu objavovať krehké chumáče siedlé riasy. Samotná riasa sa ľahko mechanicky odstraňuje.
*Parožnatka
Tieto riasy sú najpodobnejšie vyšším rastlinám, majú vzpriamené, v substráte prichytené stielky, dosahujúce aj viac ako 50 cm. Rastú v sladkovodných nádržiach s mäkšou vodou. V jazerách môžu vytvárať husté porasty poskytujúce úkryty a potravu rybám. V akváriách sa vyskytujú iba ako pestované, nikdy nie sú kalamitné, hoci sa môžu stať burinou. Dajú sa s úspechom použiť ako rastliny do vytieračiek. Sú citlivé na zvýšený obsah fosfátov.
2.Rozsivky alebo inak nazývane hnedé riasy:
Stretávame sa snimi hlavne ako s hnedými povlakmi na rastlinách, skle a dne. Vyskytujú sa najčastejšie v novozaložených akváriách s nadbytkom fosforu a kremičitanov alebo v nádržiach s nedostatkom svetla. Z novozaložených nádrží väčšinou sami onedlho zmiznú. Dá sa tomu pomôcť pridaním na intenzite osvetlenia a odsávaním, niektoré však pevne prirastajú, a tak sa z rastlín ťažko mechanicky odstraňujú. Pokiaľ z nádrží povlaky rozsievok nemiznú, býva na vine nízka intenzita osvetlenia.
3.Sinice inak nazývané aj modré riasy:
Vytvára slizovité zeleno-modré kolónie, niekedy zapáchajú po bahne.V skutočnosti sa nejedná o riasu ale o baktériu ktorá je schopná robiť fotosyntézu. Odoberieme trochu vody, ktorú necháme na svetle odstáť. Pokiaľ sa vytvorí zelený povlak na hladine, jedná sa o sinice, pokiaľ voda zostane celá zelená, je zákal spôsobený zelenými riasami. Veľmi často sa vyskytujú v novozaložených nádržiach s ešte nevyváženým príjmom dusíka a fosforu. Časté sú sinice, ktoré dokážu prijímať atomárny dusík, a tak nastupujú hlavne, keď je vysoký obsah fosfátov a nízky dusičnanov. Toto je často docielené jednorazovým zvýšeným obsahom dusičnanov, ktoré rastliny veľmi skoro spotrebujú a zostane tak vyššia hodnota fosforečnanov. Sinice expandujú veľmi rýchlo a pri väčšom zaraste sinicou sú pre rastliny aj ryby nebezpečné. Sinice neprirastajú a dajú sa veľmi ľahko oddeliť od napadnutých listov. Veľakrát stačí len mechanické odsávanie z listov a dna, ale to nikdy nemôže byť tak precízne, aby sa zničili všetky čiastočky riasy, ale pre napadnuté rastliny je to veľmi dôležité. Rastliny sa dajú podporiť častejšou výmenou vody a ustálenejším pridávaním dusíka. Veľmi dobre porasty siníc likvidujú mäkkýše Ampularia aj ryby ako napríklad živorodky ostropyské (molly).
4.Ruduchy:
Tieto riasy sa vyskytujú hlavne v tých akváriách, ktoré sú menej osvetlené, s vyšším obsahom fosfátov, prerybnené, niektoré druhy majú rady aj silný prúd. Často sú k rastlinám silne prirastené, a tak ich ani nemožno mechanicky odstraňovať.
*Čierna štetinková riasa
Vytvára krátke, mäkké tmavohnedé vankúše na listoch, dekorácii a najčastejšie vývode či pri nasávacej rúrke filtra. Často sa najprv vyskytne v tých miestach v akváriu, kde je silnejší prúd. Síce sa nemusí šíriť ďalej, dá sa to brať ako prvý ukazovateľ možného ďalšieho šírenia. Jej objaveniu prispieva vysoký stav fosfátov, železa a nerozložených látok. Pravidelné výmeny vody sú dostatočnou prevenciou.
*Čierna vlasočná riasa
Typ riasy napadajúce rastliny v prerybnených akváriach a bez výmeny vody.
Vyskytuje v relatívne dobre osvetlených akváriách na starších listoch , silno k nim prirastá a nedá sa tak mechanicky odstrániť. Najčastejšie rastie na listoch rastlín, najskôr napadá tie najstaršie. Vyskytuje sa v dobre osvetlených nádržiach pri vyššom pH a vyššej rybej posádke. Pravidelné výmeny vody a mierne zatienenie plávajúcimi rastlinami túto riasu spoľahlivo potláča. K rastu tejto riasy dochádza v akváriu s vysokými dávkami hnojenia a nízkym pomerom dusíka k fosforu.
*Ruducha sfarbená do červena
Málo kedy sa objavuje v akvaristike.
Je rod taloidnej červenej riasy zahŕňajúci asi 26 druhov. Pomaly rastúce, nemineralizované stielky nadobúdajú kôrovitú formu. Ploché červené ruduchy vyžadujú zásadité pH a tvrdú vodu, uprednostňujú čistú vodu, stojatú vodu, najmä tienisté akvária, jazerá alebo rybníky.
5.Zákaly:
Prejavujú sa zeleným neskôr až hnedým zakalením vody. Spôsobujú ich hlavne zelené riasy, sinice a nálevníci. Najčastejšie sa objavujú v novozaložených akváriách, ale pozor, nepliesť si zo zákalom vzniknutým pri napúšťaní . Tento zákal veľmi často počas prvých 10 dní sám zmizne. Ale mnohokrát môže dlho pretrvávať. Časté výmeny vody dočasne pomôžu, ale po opätovnom namnožení riasy sa voda opäť stane nepriehľadná. Čerstvá voda obsahuje množstvo zárodkov mikroorganizmov a dostatok živín pre ich rozvoj, a tak zákalu skôr pomáha. Zákaly tvorené riasou a sinicou sú jasne zelené. Pôvodcu týchto dvoch zákalov spoznáme pri jednoduchom pokuse. Planktónne sinice obsahujú špecializované bunky slúžiace na nadnášanie. Naberieme vodu a necháme na svetlom mieste odstáť. Pokiaľ zákal zostane v celom vodnom stĺpci, jedná sa o zelené riasy, pokiaľ sa bude hromadiť pri hladine, je tvorený sinicami. Vytvoreniu zákalu napomáha vyššia koncentrácia makro živín vo vodnom stĺpci a dostatok osvetlenia. Po znížení osvetlenia alebo vyčerpaní živín sám ustupuje. Potlačenie zákalu teda pomáha zatemniť akvárium po dobu niekoľkých dní, preháňať vodu UV lampou, filtrovať cez jačmennú slamu, pridanie algicidov a pod. Dočasné vyvarovanie sa priamemu slnečnému oslneniu a zníženie intenzity umelého osvetlenia situáciu zlepší. Ako druhý krok je nutné znížiť obsah živín vo vodnom stĺpci, hlavne dusíka a fosforu, pridaním plávajúcich alebo rýchlo rastúcich rastlín. Hynúci zákal mení svoju farbu z zelenej na hnedú. To pre to, že umierajúce riasy požierajú množiace sa nálevníci. Rozkladajúce sa riasy a namnožení nálevníci spotrebúvajú rozpustený kyslík a tým môžu byť nebezpeční akváriovým rybám.